Havárie elektromobilov

Nemysliteľné sa stalo skutočnosťou. Na našich cestách sa objavuje čoraz viac áut, ktoré nevyužívajú pohonné hmoty ale jazdia na elektrinu. Verili by ste že prvý elektromobil bol vyrobený už v roku 1835? Na našich vozovkách sa však objavili v poslednom desaťročí. Problém však nastáva v prípade havárie.
Rozdielom pri havárii však je, že elektromobily sú menej náchylné na horenie práve preto že neobsahujú palivo. Jediná situácia horenia nastáva ak začne horieť batéria. V tej môžu zreagovať jej obsahové prvky ako mangán a horčík, pričom dôjde k nadmernému zahriatiu batérie.

nehoda

Nadmerné zahriatie môže nastať i pri nabíjaní elektromobilu v prípade, že zlyhá chladenie batérie -.
Podľa štatistík bola najčastejšou príčinou horenia elektromobilov práve porucha batérie alebo elektroinštalácie.
V prípade že vlastníte elektromobil je dôležité pri havárii myslieť i nato, že auto môže vzbĺknuť. Môže sa hasiť vodou.

Elektromobily majú mnoho výhod. Okrem toho že štát poskytuje dotácie na nákup tohto vozidla, je to vozidlo ekologické. Oproti klasickým vozidlám na pohonné hmoty nevytvárajú žiadne emisie. Mýtom je, že majú malý dojazd. Dojazd začína na 150 kilometroch takže prejdete i dlhšie vzdialenosti. Na Slovensku sa stále viac rozširuje sieť nabíjacích staníc. Stanice zastrešuje spoločnosť Greenway a Slovenské elektrárne.

dopravní nehoda

Okrem toho elektromobily obsahujú menej súčiastok ako normálne automobily, preto je ich údržba a servis menej náročný. Takisto menej náročná je i jazda čo sa týka ceny. Elektrina je lacnejšia a mnoho staníc funguje zadarmo takže ušetríte náklady na pohonné hmoty.

Ak sa bojíte alebo máte predsudky proti týmto vozidlám, nemáte sa čoho obávať. Sú bezpečné, majú jednoduchú údržbu a obstáli i počas havárie. Okrem toho sú šetrné i k našej planéte.