Viete čo so starými pneumatikami?

Ak sa rozhodnete starých pneumatík zbaviť správne, môžete ostať veľmi nemilo prekvapení. Ja osobne som ich naložil do kufra auta a odniesol do zberného dvora. Tam mi však povedali, že pneumatiky už istý čas neprijímajú. Táto informácia ma dosť zaskočila. Keď som sa opýtal, kam s nimi, ani pracovníci zberného dvora mi nevedeli poradiť. Ta som začal pátrať.

automobil
 
Vziať ich musia
Podľa zákona sú všetci prevádzkovatelia pneuservisov povinný prijať staré pneumatiky. Najlepším riešením je to, ak ich necháte v servise priamo pri ich výmene. V tomto prípade totiž jeho prevádzkovatelia, respektíve majitelia nemajú na výber. Ak totiž pneumatiky prinesiete len tak, teda bez toho aby ste si ich v danej firme nechali aj vymeniť, môžete sa stretnúť s dosť veľkou nevôľou.
 
Vzácny materiál
Pneumatiky nikdy nevyhadzujte do komunálneho alebo triedeného odpadu. V oboch prípadoch skončia spálené, alebo hodené na smetisku, takže zbytočne zaťažíte životné prostredie. Ak ich odovzdáte v pneuservise, poputujú tam, kam majú. Tento materiál je totiž veľmi cenný. Dajú sa z neho vyrobiť desiatky predmetov. Pneumatiky sú teda vždy recyklované. Najprv sú rozobraté na jednotlivé materiály. Možno ste si doteraz mysleli, že ide iba o gumu. Tieto súčiastky sú v skutočnosti omnoho komplikovanejšie. Obsahujú aj textilné, či kovové časti. Tie sú spracovávané napríklad na výrobu izolačných a iných stavebných materiálov. Guma sa používa najčastejšie v rôznych gumených podložkách. Dokonca aj do tých, ktoré máte pod svojimi nohami v aute.
Kovové časti pneumatík sú spracované podobne ako všetok použitý kov. Sú roztavené, takže z nich vznikne úplne nový materiál.

odpad
 
Ak vás v pneuservise odbijú, ako sa stalo na prvýkrát aj mne,
Nevzdávajte to. Možno vás bude lákať pneumatiky vyhodiť pri klasickom kontajnery, avšak trochu snahy sa v tomto prípade naozaj oplatí. Prírodu máme len jednu, a preto by sme si ju nemali zbytočne ničiť.