Morča dokáže nahradiť psa

Túžia vaše deti po zvieratku, avšak na psa, či mačku sa necítite? Mnohí sa rozhodnú pre menšiu alternatívu, a to škrečka. Myslite však na to, že ide o naozaj malé zvieratko, ktoré navyše veľmi rado používa svoje zuby. Pri neopatrnej manipulácii, preto dokáže uštedriť poriadne hryznutie a aj napriek tomu, že jeho „tesáky“ nie sú obrovské, verte že ide omnoho bolestivejšiu záležitosť ako pri pohryzení psom. Tieto zvieratá sa navyše len ťažko naučia s vašim dieťaťom hrať, či počúvať na meno. Lepšou alternatívou je preto morča. Dokážu sa naučiť počúvať na svoje meno a zvládnu i jednoduché povely, ako napríklad privolanie. Milujú hladkanie. Ak sa morča pri vás cíti bezpečne, vyvalí sa na bok a vydáva zvuky podobné pradeniu. Vtedy ho môžete hladkať po brušku.

morčata
 
Klietka
Samce morčiat dokážu dorásť do veľkosti až okolo jedného kilogramu. Samičky sú samozrejme o čosi menšie, aj keď niektoré až tak nezaostávajú. V prvom rade si teda zaobstarajte väčšiu klietku. Na rozdiel od škrečkov, morčatá ocenia skôr viac voľného priestoru, ako preliezačky, viacero poschodí, či koleso na behanie. V rámci bezpečnosti myslite hlavne na dobre zavreté dvierka. Keďže ide o väčšie zvieratká, cez mreže sa prepchajú len ťažko.
 
Domček
Určite budete potrebovať i väčší domček. Morčatá milujú keď sa môžu skryť. Použiť môžete aj kartónovú a nefarbenú škatuľu. Morčiatko ju síce po čase rozhryzie na franforce, ale svoj účel splní. Navyše sa aj zabaví. Radosť mu urobíte aj senom zmotaným do guľôčky. Môžete si ju vyrobiť sami, alebo kúpiť v akvaristike.

morče
 
Potrava
Na stravu nie sú morčatá obzvlášť náročné. Základ ich potravy môže tvoriť kupovaná zmes pre hlodavce. Kúsok čerstvého jablka, šalátu, alebo mrkvy, vášmu miláčikovi urobí len dobre. taktiež mu môžete sem tam hodiť trs čerstvej trávy, alebo ich na popruhoch a vôdzke vyvenčiť na trávniku, kde sa napasie sám. Vyhnite sa kalerábu, pretože môže spôsobiť hnačku a určite i avokádu. To je vyslovene jedovaté.