Tieto motorky to vytiahnu na vyše 300 km/h!

Motorky sú riadne silné a rýchle stroje, predovšetkým však tie, ktoré bez väčších problémov vytiahnu 300 km/h. Veď je to už prakticky takmer 23 rokov, čo výrobca Honda predstavil motorku (CBR 1100 XX Blackbird), ktorá túto nebezpečnú hranicu rýchlosti prekonala a pochopiteľne tak bola len otázka krátkeho času, kedy sa prejaví aj konkurencia. Konkrétnejšie nasledovala Suzuki Hayabusha, pod ktorej neuveriteľnú rýchlosť 312 km/h sa podpísal najmä aerodynamický dizajn.

přilba

Písali sa 90-te roky a rýchlosť 300 km/h sa stala akousi vytúženou hranicou dokonalosti, ktorá je aktuálna dodnes. Tieto výkonné stroje máme možnosť vidieť na pretekoch MotoGP, kde jazdci nosia aj špeciálnu výbavu na čele s bezpečnostným overalom a prilby SHARK. Pozrime sa však aj na niektoré aktuálne mašinky, ktoré túto rýchlosť dosahujú a nejednému nadšencovi rýchlej jazdy vyrazia dych.

MTT Turbine Superbike Y2Ksa nachádza v Guinessovej knihe rekordov a nie náhodou. Aktuálne vravíme o najrýchlejšom produkčom bike-u, za čo vďačí svojmu motoru Rolls-Royce 250-C20 turbine. Konkrétne vravíme o výkone až 320 koní a v prípade hodnoty km/h o fascinujúcich 365 km/h. V roku 2017 dokonca vyšiel limitovaný model (420 koní), ktorý to vytiahol na 420 km/h.

Kawasaki H2R má silu 326 koní (hodnota pre zaradenie v Moto GP je 260 koní!) a dosiahne maximálnu rýchlosť 357 km/h, pričom niektorí tvrdia, že boli svedkami dosiahnutých 400 km/h, tento druhý údaj však nie je oficiálne potvrdený.
MV Agusta F4-R 312 je prekrásny taliansky model, ktorý okrem povestného talianskeho dizajnu dosahuje taktiež výkon a rýchlosť, ktoré sú pre talanskych výrobcov vlastne povestné takisto. Konkrétne vravíme o maximálnej rýchlosti 312 km/h.

závodník

BMW HP4 je model motorky, u akého dominuje špičkový a veľmi kvalitný komponent, nevraviac o výfukovom systéme s elektronikou. Napriek tomu vravíme o pomerne nižšej hmotnosti a predovšetkým rýchlosti vyššej než 315 km/h.