Nie je pokazené ako pokazené

Kupovali by ste si stále dookola nové veci ak by sa nekazili, alebo lepšie povedané ak by fungovali ako majú? Samozrejme že nie. Typickým príkladom náhlej a zbytočnej výmeny býva častokrát práčka chladnička alebo aj kombinovaný plynový šporák s elektrickou rúrou. Niežeby tieto spotrebiče už prestali plniť svoju úlohu ale jednoducho ste spoločnosťou tlačený k ich výmene. Najčastejšie ta tak ale deje z dvoch príčin.Žiarovka s batériou.jpg
 
Morálna zastaranosť, býva častokrát skrývaná za životné prostredie a celkovo enviro politiku. Niekedy na vás tlačia tiež s tým že je treba vymeniť starú za novú aby ste ušetrili na účtoch za elektrinu. No napríklad pri takej práčke alebo chladničke sa to dá len ťažko. Ak staré zariadenie funguje ako má. |Je to z dôvodu toho že priemerná cena nového spotrebiča je cca 250€ a fungovať vám bude tak 5 rokov. To znamená že ak starý funguje ako má, musel by ten nový ušetriť ročne minimálne 30€. No v skutočnosti sa tu bavíme tak o cca 5 až 10€. A aj to pri pravidelnom používaní šetriaceho režimu. A je v podstate jedno či sa jedná o zariadenie triedy  AA alebo AAA+. Pretože aj tak neušetríte.
 Gramofón, režim Standby.jpg
Darček navyše,veľmi slušné pomenovanie účelu tejto súčiastky ktorá tam buď nemusí byť alebo je zámerne oslabená aby sa skôr pokazila. Ak by sme sa držali nášho scenára s práčkou alebo chladničkou tak pamätáte si ešte koľko rokou vydržali tie ktoré boli vyrobené v minulosti? Nie roky ale desaťročia. Dnes je už úplne e nepredstaviteľné aby ak si kúpite priemerný spotrebič tak vydržal viac ako 5 rokou. Bez poruchy alebo nejavil známky vážnejšieho opotrebovania. Nehovoriac o tom že je dosť pravdepodobné že súčiastka ktorá sa pokazila tam vôbec nemusí byť, alebo jej výmenu by zvládol každý. No tu sú skvelým príkladom autá, kde už aj na výmenu auto batérie musíte zájsť do servisu. A nie hocijakého, ale ako už správne tušíte do autorizovaného servisu. Pretože už aj taká batéria je v nových vozidlách vybavená elektronikou. A jej výmena musí byť zapísaná do palubného počítača vozidla.