Oddych na Santorini

Santorini je grécke súostrovie, ktoré je súčasťou Kykladov . Nachádza sa v Stredozemnom mori. Skladá sa z piatich ostrovov. Najväčší z nich, v tvare polmesiaca, je Théra, ale tento ostrov prezývajú aj Santorini. O dosť menším ostrovom je Therasia. Nakoniec sem patria drobné ostrovy Palia a Nea, typické horúcimi prameňmi a neobývaný, najmenší Aspronisi.typický stavby na Santorini.jpg
Kedysi sa tento ostrov nazývaj Strongyli, čo znamená okrúhly. Bol to teda okrúhly ostrov, lenže to sa zmenilo. Pred vyše 3600 rokmi vybuchla sopka Théra. V stred ostrova sa vytvorila sopečná diera, ktorú more zaplavilo. Nezaplavené časti vytvárajú kaskády a dnes tvoria súostrovie Santorini.
Santorini je známe svojou architektúrou, biele fasády a modré kupolovité strechy. Spolu so západom slnka a prekrásnym morom vytvára táto scenéria romantickú atmosféru.  Na tomto ostrove sa nachádza približne 400 kostolov.  Stavby sú postavené kaskádovito na svahoch ostrova. Medzi nimi sa tiahnu úzke uličky.
Keďže ostrov vznikol sopečnou erupciou, je tvorený sopečnými horninami, sopečným prachom, pemzou, stuhnutou lávou. Z tohto dôvodu sa tu nachádzajú prevažne pláže s tmavým až čiernym pieskom. Okrem nich si môžete užiť oddych na pláži s červeným či žltým pieskom. Pláže sú v kontraste s krásnym azúrovo modrým morom. Môžete si tu vybrať z veľkého množstva vodných športov. Od surfovania, cez windsurfing, po potápanie.ostrov Santorini.jpg
Milovníci archeológie si tu prídu tiež na svoje. Akrotiri je archeologické nálezisko. Porovnáva sa s Pompejami, pretože aj toto miesto zničila sopka, zavalili ho tony prachu a predpokladá sa, že výbuch spôsobil zánik minojskej civilizácie. Boli tu objavené kanalizačný systém, príbytky, fresky a iné.
Potom je zaujímavosťou, že nasledujúci obyvatelia po erupcii sopky si stavali domovy v skalách. Dnes sa v nich môžete ubytovať vy a vychutnať si autentický zážitok .
Okrem ubytovania je dôležité jedlo. Špecialitou sú Dolmades. Ide o vinné listy plnené ryžou ochutenou bylinkami, cesnakom a ďalšími koreninami. Môžu byť servírované s jogurtovou omáčkou. A prečo práve vinné listy? Prostredie je vhodné na pestovanie viniča. Nezvyčajné minerály dodávajú vínu zaujímavú chuť. Santorinské víno sa radí k tým najlepším.  Traduje sa, že je na ostrove viac vína ako vody, pretože Santorini má málo vodných zásob.
Tak čo, ide sa na dovolenku?