Ako šikovne odstrániť škvrny na matraci

Ak sa nám zašpiní matrac, je to trošku problém. Na rozdiel od iných textilných výrobkov v našej domácnosti, ho neviem jednoducho vložiť do práčky a vyprať. Malou výhodou sú matrace s poťahom, ktorý vieme odopnúť. Ak sa nám však na posteľ vyleje káva, alebo niečo iné, čo po sebe zanechá výrazné fľaky, špinavý bude i samotný matrac, nie len spomínaný poťah. V tom prípade máte tri možnosti. So škvrnou sa zmieriť, matrac vymeniť, alebo vyskúšať niektorý z alternatívnych spôsobov čistenia.

ložnice
 
Prvým spôsobom je použiť prípravok, ktorý je určený na odstraňovanie fľakov a silných nečistôt z oblečenia, alebo kobercov. Vyberte si radšej prvý spomínaný prostriedok, teda ten na oblečenie, pretože na matraci predsa len spíme a prichádza do kontaktu s pokožkou. S týmito prípravkami, by sme však mali byť opatrní vo všeobecnosti, pretože ide väčšinou o silnú chémiu, ktorá dokáže aj v malom množstve poleptať, alebo inak zraniť pokožku. Pri ich užívaní preto používajte ochranné prostriedky a na matrac ich nikdy nenanášajte vo veľkom množstve. Stačí naozaj niekoľko kvapiek, ktoré po zmiznutí škvrny, pre istotu dobre prešúchajte navlhčenou hubkou.
 
Druhý spôsob je takpovediac ľudový. Zmiešajte približne tri decilitre trojpercentného peroxidu vodíka a asi päťdesiat gramov sódy bikarbóny so šampónom, alebo tekutým mydlom. Všetko dobre premiešajte a navlhčenou handričkou škvrny vyšúchajte.
 
Účinné je aj samotné bielidlo.Podľa toho, v akej koncentrácii ho zakúpite, ho použite buď neriedené, alebo zmiešané s troškou vody. Aj v tomto prípade nezabudnite na gumené rukavice. Bielidlo naneste v malom množstve na škvrnu a chvíľku počkajte. Škvrna by mala zmiznúť aj bez šúchania.

dokumenty
 
Ak máte na matraci mastné fľaky, najúčinnejším je klasický čistiaci prostriedok na umývanie riadu. Pri ňom vám nehrozia ani žiadne závažne zdravotné riziká, pretože naša pokožka s ním prichádza do kontaktu bežne. Nakvapkajte ho na škvrnu, jemne rozotrite a počkajte. Následne prostriedok utrite navlhčenou handričkou.