Nohy nás musia nosiť celý život, venujme im pozornosť

Problémy s nohami pozná väčšina z nás, najmä ak sme celý deň prežili v jednej polohe, teda buď v stoji alebo po sediačky. Ani jedna z týchto polôh, hlavne ak trvá dlhodobo, nie je pre naše nohy vhodná. Ťažkosti s kŕčovými žilami má mnoho ľudí. V našom tele sa totiž nachádzajú cievy, ktoré zásobujú srdce a vnútorné orgány krvou. Žily sú vybavené chlopňami, aby zabránili krvi vrátiť sa späť, ale ak neplnia svoju úlohu správne lebo sú poškodené, krv tečie opačne, a to je problém. Vo vnútri žíl vzniká vysoký tlak, tie následne expandujú a na povrchu kože sa stávajú viditeľné, pričom môžu navrieť až do hrúbky 10 či viac milimetrov.

kŕčové žily

Podľa viditeľnosti ich delíme na:

-metličky s hrúbkou do 1mm

-retikulárne žilky v rozpätí od 1 do 3mm

-varixy, tie sú hrubšie ako 3mm

Mnohí si ani neuvedomujeme čo všetko vplýva na tvorbu kŕčových žíl:

-zvyšujúci sa vek

-obezita

-nevhodné oblečenie, tesné odevy či vysoké podpätky

-tehotenstvo

-práca v sede alebo v stoji

-horúce prostredie

-zdvíhanie ťažkých bremien

-fajčenie a veľa iných podnetov

model-1983028_1920

V súčasnosti je medicína na vysokej úrovni a aj liečba kŕčových žíl pokročila. Najčastejšie sú zasiahnuté dolné končatiny, no včasné odhalenie problému dáva nádej na ich úspešné vyliečenie. Vhodné metódy ako odstranit krcove zily dokážu takmer zázraky a rýchlo vrátia pacientov do bežného života. Začiatky ochorenia sú nenápadné, najprv je to len pocit ťažkých nôh, no ten prechádza do vážnejšieho zdravotného problému, zároveň s nepekným estetickým prejavom.

Moderná medicína však tieto ťažkosti dokáže liečiť ambulantne, ide o bezbolestné ošetrenia pomocou šetrných operačných zákrokov. K týmto moderným zákrokom patrí skleroterapia alebo ligácia varixov, laser, biologické lepidlo, ClariVein alebo perkutánna termokoagulácia. Každá z týchto metód je šetrná a sľubuje rýchlu rekonvalescenciu, nevznikajú pri nich modriny, zákroky sú bezbolestné a hospitalizácia nie je potrebná, takže pacient sa môže okamžite vrátiť do bežného života.