Nie je žiarovka ako žiarovka alebo ako kúpiť tú najvhodnejšiu

Ak sa dnes pozrieme na trh s osvetlením, čo vidíme? Predovšetkým širokú ponuku moderných led svietidiel s úspornými a ekologickými vlastnosťami, pričom klasických žiaroviek je v ponuke stále menej. Zabudnime tak na rozpálené volfrámové vlákno, ktorého rozžiarenie spotrebovalo priveľa elektrickej energie a zamerajme sa radšej na patent LED, respektíve svetlo vyžarujúcu diódu.
rozbitá žárovka
Technológiou LED disponuje napríklad aj moderná žiarovka typu led žiarovky G9a na základe týchto inovatívnych vlastností, ktoré máme na výber tak bežný človek niekedy nevie, akú žiarovku uprednostniť, respektíve ako sa zorientovať v širokom výbere nových možností. Preto si skúsme v skratke napísať, nad čím by sme mali pri výbere vhodnej žiarovky pouvažovať už vopred.
Vyberáme vhodnú žiarovku
Dôležitým údajom je pre nás svetelný tok, respektíve jednotkalúmen. Čím je počet lúmenov vyšší, tým bude žiarovka vyžarovať viac svetla a spoliehať sa na údaj príkon je dnes už vo svojej podstate trochu nepresné, pretože aj napriek rovnakej hodnote wattov môžeme byť svedkami vyžarovania viditeľne odlišného množstva svetla.
samostatná žárovka
Pozornosť by sme mali venovať aj dĺžke životnosti žiarovky, pretože dnešné led sú v tomto smere víťazom a ich životnosť sa odhaduje na 25 až 100 0000 hodín žiarenia. Tento údaj je trochu obšírny, nakoľko záleží aj od konkrétneho typu žiarovky. Každopádne ak hľadáte najvyššiu životnosť, určite vsaďte na ledky. Naopak klasické žiarovky vydžia najmenej, ale na druhej strane- sú lacnejšie a pokiaľ teda hľadáte len krátkodobé osvetlenie (napr. v pivnici), môžu byť ešte stále dobrou, respektíve cenovo výhodnou voľbou.
Dôležitým faktorom efektívnej a praktickej stránky je aj potrebná údržba žiarovky, pričom napríklad vymeniť žiarovku v lampe nie je žiadna veda, ale ak máte meniť svetelný zdroj v podhľadoch v obývačke, čaká vás náročnejšia práca a tej vás môžu ušetriť práve svietidlá led.