Nárok na náhradný let

Lietadlom cestujeme z najrôznejších dôvodov – kvôli oddychu, ale aj kvôli práci alebo štúdiu. Niekedy sa však stane že sa lety posunú alebo dokonca aj úplne zrušia a všetko sa tým veľmi skomplikuje. Čo robiť v takomto prípade a na čo všetko máte nárok?
Mali ste odletieť už pred pol hodinou no z najrôznejších dôvodov ste let zmeškali? Mohol byť posunutý, zrušený, alebo mohli nastať najrôznejšie ďalšie komplikácie. Nech už išlo o čokoľvek, zo zákona máte nárok na kompenzáciu vášho letu, ktorý mal byť, ale nebol uskutočnený.

ľudia na letisku.jpg

Môže vám byť poskytnutá kompenzacia letu, kde môžete zadarmo, bez akýchkoľvek poplatkov napísať údaje vášho letu a my vám poskytneme dostupné informácie a riešenia, ktoré vám môžu byť ponúknuté.
To, aké bude vaše odškodnenie môže závisieť od mnohých okolností. Jednou z kľúčových je napríklad to, aká je vzdialenosť, kam ste mali letieť. Tak napríklad ak diaľka, do ktorej ste mali letieť bola od 1 501 do 3 500 kilometrov, čo predstavuje napríklad cesta z Prahy do Moskvy, z Brna do Madridu, alebo z Bratislavy do Lisabonu, môže vám byť preplatená cena až do výšky 400 eur.
Uplatniť si nárok na kompenzáciu letu môžete v nasledujúcich prípadoch:

kompenzace letu.jpg

  • Zmeškanie nadväzného letu– teda ak ste mali napríklad v Lisabone iba prestupovať na iné lietadlo a vaša cieľová destinácia je niekde inde.
  • Oneskorenie letu– a to konkrétne v dĺžke 3 hodín. Ak váš let mešká dlhšie, môžete si uplatniť nárok na preplatenie.
  • Zrušenie letu– Ak bol váš let zrušený leteckou spoločnosťou a to aj 14 dní pred odletom, môžete tiež podať žiadosť o preplatenie.
  • Odoprenie nástupu– Ak vás z nejakých dôvodov nepustili na palubu, v takom prípade si môžete tiež požiadať o kompenzáciu letu.
  • Strata, zmeškanie či poškodenie batožiny – vaša batožina musí byť tiež v bezpečí, ak vám letecká spoločnosť napríklad batožinu poškodí, alebo nebodaj stratí, máte plný nárok na preplatenie letu, a sa vám nevráti do 21 dní.