Nezařazené

Tanky bojové a tanky výstavné

Proti rýchlym a nebezpečným sovietskym produktom, produktom sovietskych závodov, proti tankom T-34, tzv. tridsaťštvorkám, navrhli Nemci najväčší tank, aký kedy ľudstvo vyrobilo, tank Panzerkampfwagen VI Ausf. H1,,,Tiger“. Tank dokázal svoj sovietsky náprotivok zničiť z vzdialenosti, z ktorej mu T-34 nemohol nijako ublížiť. Nemecký Panzerkampfwagen VI Ausf. H1,,,Tiger“ mal totižto vo veži zabudovaný 88mm kanón, čo bol kanón protilietadlového komplexu, ktorý sa však osvedčil ako účinný protitankový zbraňový systém.

bojovník

Nemci teda začali vyrábať tento pozoruhodný stroj, aby v skupinách chránil útočiace tanky staršej konštrukcie. Avšak, ako povedal Kalašnikov, strojca známej útočnej pušky, najrozšírenejšej na svete:,,Zložitú zbraň dokáže vymyslieť aj hlupák.“ Nemci skonštruovali tank, ktorého mnoho súčastí bolo potrebné vyrábať ručne, a teda výroba sa tiahla celé drahocenné týždne. Do slávnej Bitky pri Kursku dokázali Nemci nasadiť iba 148 kusov tejto ťažkej techniky.

tank

V bitke bolo navyše viac tankov Panzerkampfwagen VI Ausf. H1,,,Tiger“ zničených vlastnými posádkami, ako sovietskymi tankami. Posádky nemeckého monštra si svoj stroj odpaľovali sami, keď nechceli, aby sa dostal do rúk sovietskych odborníkov po tom, čo sa na ňom vyskytla technická porucha, a nemohol sa pohnúť. Tank bol jednoducho príliš ťažký a zložitý. Naproti tomu sovietsky legendárny T-34 sa vyrábal bez ručnej výroby jednotlivých dielov, a jeho výroba bola obrovsky rýchla. Nemci v takom krátkom čase nedokázali vyrobiť také množstvo nových Panzerkampfwagen VI Ausf. H1,,,Tiger“, ktoré by sa hodnotou vyrovnalo počtu za ten čas vyrobených sovietskych strojov. A tak vojnu vyhrali sovietski vojaci, sovietske tanky. Nemeckí vojaci a nemecké tanky vojnu prehrali.

hračka

Ukázalo sa ono staré: v jednoduchosti je krása. Sovietsky tank bol tankom bojovým, Panzerkampfwagen VI Ausf. H1,,,Tiger“ bol veľký, výstavný kus drahej techniky, ktorý však v boji ukázal radšej svoje nedostatky ako zneškodňoval nepriateľské tanky.