Nezařazené

Raňajky sú základ

Toto sme často počúvali od našich rodičov, keď sme v detstve sedeli za stolom nad chlebíkom s maslom a nechceli sme do seba nič dostať. Treba povedať, že rodičia mali naozaj pravdu. Raňajky sú základom celého dňa a podľa toho, ako naštartujeme svoj metabolizmus a trávenie ráno, bude sa naše telo správať počas celého dňa. V prvom rade si treba uvedomiť, že keď už sa rozhodneme žiť zdravšie, zdravá strava by malo byť to, čo budeme chcieť dodržiavať nielen zopár dní, ale už nastálo. Je to ideálne, pretože čím skôr si uvedomíme, aké je správne stravovanie dôležité, tým skôr si ho osvojíme a takpovediac sa nám dostane „pod kožu“. Pokiaľ sa myseľ preinštaluje do „zdravého módu“, človek má na 50 percent vyhrané, pretože jeho zdravé myslenie ho jednoducho nepustí a nedovolí mu vziať do úst niečo, čo by mu uškodilo.

musli

Ako už bolo vyššie uvedené, základom každého dňa by mali byť raňajky. Pozor však na to, aké jedlo si pripravíme. Prázdny žalúdok sa potrebuje ráno správne naštartovať a telu by sme mali dodať čo najviac vlákniny, vitamínov a minerálov, pretože práve z prvého jedla sa nám ich vstrebáva najviac. Preto sa vyhnite ťažkým a mastným jedlám, ktoré zaťažia žalúdok a človek sa hneď po raňajkách cíti byť unavený a najradšej by sa vrátil späť do postele.

Aké sú ideálne raňajky?
Ideálnym raňajkovým menu by mali byť cereálie, vláknina a ovocie. Vláknina je veľmi potrebná pre zdravé a bezproblémové trávenie, ovocie dodá potrebné vitamíny. Pozor ale na presladené cereálie a ochutené vločky, ktoré sa zdravo len tvária. Dajte radšej prednosť neochuteným vločkám a ďalším cereáliám, ktoré si podľa vlastnej chuti dochutíte ovocím či medom. Skvelé sú aj raňajkové kaše ako pšenová, kukuričná, ryžová, pohánková či špaldová. Skvelo chutia, dodajú potrebnú energiu a telo ich ľahko strávi. Takéto raňajky sú vhodné i pre deti, ktorým ich môžete dochutiť ovocím, škoricou, medom či kakaom.

Deti kaše milujú, tak prečo im ich nedopriať v zdravej forme? Ďalším skvelým typom na zdravé raňajky sú celozrnný chlieb alebo pečivo s maslom či odtučneným tvarohom, diétnou šunkou, tvrdým syrom a samozrejme s poriadnou dávkou zeleniny. Ak nemáte ráno chuť na chlieb alebo pečivo a dáte prednosť niečomu ľahšiemu, skúste jogurt s ovocím, ktorý vám dodá aj potrebný vápnik a rovnako dobre zasýti.

chléb

Popri jedle netreba samozrejme zabúdať ani na pitný režim. Okrem kávy, bez ktorej si viacerí nevedia ráno predstaviť by samozrejmosťou mal byť aj pohár čistej vody, najlepšie hneď po prebudení. Voda „prepláchne sliznice“ a pripraví žalúdočné šťavy a vaše trávenie na správne fungovanie. Tak teda, začnite so zdravou stravou hneď ráno a výsledky na seba nenechajú dlho čakať.