Nezařazené

Anglické záhrady – dokonalá krása symetrie a jednoduchosti

Anglické záhrady a krajinné parky tvoria upravené lúky, skupinky stromov, vodné prvky v podobe jazier, rybníkov alebo upravených vodných tokov spolu s romantickými architektonickými stavbami, pavilónmi, kamennými mostami či imitáciami ruín.
Až sa rozhodnete navštíviť Anglicko rozhodne si pozrite tie najkrajšie. Ponúknu vám nevšedný zážitok a neopakovateľné pohľady:

zámek

Alnwick (Northumberland)
Mestečko Alnwick na severe Anglicka, takmer až na hraniciach zo Škótskom dýcha starými zašlými časmi a rozhodne stojí za návštevu. Okrem hradu tu nájdete krásnu anglickú záhradu, ktorá ponúka v každom ročnom období niečo zaujímavé a neobyčajné. Skúste sem prísť na jar. Okrem rozsiahleho rozkvitnutého čerešňového sadu, množstva vodného vtáctva na rybníku, domu postaveného na stromoch vás ohromí aj stupňovitá fontána vo forme kaskád.

Woodstock (Oxfordshire)
Woodstocksa nachádza iba necelých 20km severne od Oxfordu. Mimo domu, v ktorom údajne býval Oliver Cromwell počas obliehania mestečka tu nájdete aj palác Blenheim, rodisko sira Winstona Churchilla a rodinné panstvo vojvodu z Malrborough. Samotný palác je obklopený ohromujúcim parkom s nádhernými záhradami o rozlohe cez 2000 akrov. Aj keď sa park javí ako prirodzená súčasť krajiny, nie je tomu tak. Jazero je vytvorené umelo a zasadené staré duby sú dnes súčasťou vedeckého záujmu dendrológov. Záhrad obklopujúcich palác je hneď niekoľko: vojvodova súkromná talianska záhrada, tajná záhrada, nová Churchillova pamätná záhrada alebo ružová záhrada. Boli vytvorené záhradnými dizajnérmi zvučných mien ako bol Henry Wise či Achille Duchêne.
Určite vás poteší aj fakt, že ich prehliadka je bezplatná.

park

Sissinghurst (Kent)
Ikonické, romantické a poetické. Také sú záhrady pri Sissinghurtskom paláci. Vytvorili ich na začiatku minulého storočia manželia Vita Sackville–West a Harold Nicolson.Viacero tématických záhrad spája jediné: nespočetné množstvo kvetov a stromov, ktoré rozkvitajú postupne podľa ročných období vytvárajúc tak úžasne farebnú a voňavú „dúhu“.