Nezařazené

Solitaire

História kartovej hry známej ako Solitaire sa datuje do polovice 18. storočia. Vo svete má hra Solitaire veľa mien. Často sa nazýva „trpezlivosť“, najmä v Británii. Vo Francúzsku sa hra niekedy nazýva „úspech“ (reussite). Iné jazyky, ako napríklad dánčina, nórčina a poľština, často používajú slovo „Kabal“ alebo „Kabala“ (tajné vedomosti) na opis tejto hry. To sa datuje do skorého pôvodu solitéru, kde je výsledok vykladania kariet predpovedanie budúcnosti.
Prvé písomné zmienky o Solitaire pochádzajú z doby okolo roku 1783, kde je opísaný v nemeckej knihe hier. Bolo to popísané ako súťažná kartová hra, v ktorej sa hráči striedali alebo hrali so samostatnými balíčkami kariet. Myšlienka úplne hrať Solitaire iba jedným človekom pravdepodobne pochádza z radosti pri nacvičovaní hry.

karty

Všeobecne sa verí, ale nie je pravda, že Napoleon hral počas svojho exilu Solitaire. Mnoho solitérskych hier nesie svoje meno po mene ostrova, na ktorý bol vyhnaný. Napoleon sa však bavil v tej dobe obľúbenejšou hrou – Whist. Avšak v polovici 19. storočia bol solitér populárny vo francúzskej spoločnosti.
Približne v tom čase sa solitér udomácnil aj v anglickej spoločnosti. O princovi Albertovi bolo známe, že solitér rád hrá, koncom 19. storočia sa začali objavovať knihy pravidiel v angličtine.

hrací karty

Väčšina moderných trpezlivých hier sa začala formovať v druhej polovici 20. Storočia. Boli publikované stovky kníh popisujúcich stovky rôznych hier.
V 80. rokoch minulého storočia osobné počítače urobili Solitaire populárny viac než kedykoľvek predtým. Vzhľadom k tomu, hráči nemusia miešať a rozdávať karty, hra sa stala príjemnejšou. Navyše schopnosť spustiť novú hru iba s kliknutím myšou priniesla návykovú kvalitu týchto hier.
Existuje viac ako 100 individuálnych druhov hier Solitaire, pričom ak zoberieme do úvahy menšie variácie, toto číslo presiahne 1000.