Ale nie sú prví, ktorí sa tak rýchlo šíria, tak rýchlo. História technológie a siete bola pravidelne prerušovaná ohniskami a infekciami.
 
Červ Morris
V roku 1988, práve keď sa internet začal chopiť, bol študent počítačovej vedy Robert T Morris zvedavý, aký veľký rastie. Napísal malý program, ktorý cestoval a zaznamenával navštívené servery.

hacker
 
Chyby v jeho kóde robili skenovanie siete veľmi agresívne, takže každý server skončil s viacerými kópiami červa. Každá kópia spotrebovala trochu spracovateľského výkonu, takže servery sa postupne spomalili.
 
Skenovanie prevádzky upchalo sieť, takže je takmer nepoužiteľné. Vyčistenie infekcie trvalo niekoľko dní.
 
Pán Morris bol chytený a uznaný vinným z počítačových podvodov a dostal pokutu 10 050 USD (7 785 libier).
 
V týchto dňoch je počítačovým odborníkom na Massachussetts Institute of Technology (MIT).
 
Morrisov červ má jednu divnú paralelu s WannaCry. Pán Morris bol synom hlavného vedca NSA a červ WannaCry je založený na kóde ukradnutom NSA.
 
V máji 2000 milióny používateľov systému Windows našli nekonečné kópie e-mailov s riadkom predmetu ILOVEYOU vo svojich priečinkoch doručenej pošty.
 
Rozširuje sa tak ďaleko a tak rýchlo vďaka súboru, ktorý je k nemu pripojený. Otvorenie súboru spustilo malý program, ktorý obsahoval a ktorý poslal kópiu tej istej správy na všetky adresy nachádzajúce sa v adresári obete.
 
Pomohlo to tiež šíriť, pretože všetky tieto správy sa zdali pochádzať od niekoho, koho poznal príjemca. A predmetová línia tiež zvedla ľudí.

virus
 
ILOVEYOU narážal po celom svete takmer dva týždne, čo spôsobilo viac ako 50 miliónov infekcií. Medzi vysokopostavené obete patrili CIA, Pentagon a britský parlament.
 
Filipínski študenti Reonel Ramones a Onel de Guzman boli tvorcami ILOVEYOU. Unikli trestnému stíhaniu, pretože v tom čase na Filipínach neexistovali žiadne zákony o zneužívaní počítačov.